czwartek, 31 grudnia 2015

Przygotowanie łuku do strzelania cz. 2b ZAKŁADANIE CIĘCIWY PIESZO samodzielnie

Mimo że zakładanie cięciwy z pomocnikiem jest niewątpliwie najbezpieczniejszą metodą, zwłaszcza gdy chodzi o łuk silny / mocno refleksyjny / z naturalnych materiałów, to jednak każdy łucznik powinien być w stanie poradzić sobie samodzielnie.

Zaczniemy od najbardziej popularnej metody, w której łucznik stoi i wygina łuk "przez nogę". Jest to sposób dość łatwy do opanowania i wygodny w większości sytuacji, aczkolwiek jeśli robi się to niestarannie, można łatwo doprowadzić do skręcenia ramion łuku.

Zakładanie cięciwy samodzielnie.

Przygotowanie łuku do strzelania cz. 2a ZAKŁADANIE CIĘCIWY PIESZO we dwie osoby

Zanim jeszcze przystąpimy do zakładania cięciwy, warto łuk obejrzeć, zwłaszcza jeśli przez dłuższy czas nie był używany. Drobne uszkodzenia np. skręcenie ramion wywołane niewłaściwym przechowywaniem czy małe pęknięcia/zgniecenia od uderzenia o jakieś przedmioty są często łatwe do naprawienia, jeśli zostaną w porę zauważone, ale mogą się gwałtownie pogorszyć, gdy uszkodzony łuk spróbujemy zgiąć. Łuk z materiałów naturalnych można nie tylko obejrzeć, ale i opukać warstwę ścięgnistą gładkim, metalowym przedmiotem. Głuchy dźwięk oznaczać może niewidoczne rozwarstwienie ścięgien.
Łuk w momencie zakładania cięciwy nie powinien być rozgrzany. Zwłaszcza jeśli wyjęliśmy go ze stojącego na słońcu samochodu, musimy poczekać aż ostygnie.
Zakładanie cięciwy z pomocnikiem.
Im większy refleks ma nasz łuk tym delikatniej i bardziej uważnie trzeba się z nim obchodzić. Sposobów wykonania tej operacji jest wiele - wymienić można co najmniej kilkadziesiąt metod, a jakby liczyć oddzielnie wszystkie warianty różniące się drobnymi szczegółami, to wyszłoby około stu możliwości - ale niektóre nadają się tylko do mniej refleksyjnych łuków, inne zaś są trudne a nawet nieco ryzykowne i odpowiednie tylko na bardzo szczególne okoliczności - na przykład zakładanie cięciwy w biegu, bez zatrzymywania się albo stojąc w głębokiej wodzie. Tak naprawdę w praktyce używa się tylko kilku podstawowych.

Zdecydowanie najbezpieczniejszym dla łuku sposobem jest zakładanie cięciwy we dwie osoby.

Przygotowanie łuku do strzelania cz.1 WSTĘP

Prowadząc liczne zajęcia z techniki strzelania z łuku wschodniego (obecnie ponad 50 edycji naszych warsztatów pieszych i konnych) zauważyłem, że wiele osób, nawet wydawałoby się doświadczonych łuczników, bardzo pobieżnie traktuje przygotowanie łuku do strzelania, po prostu uzbraja go nie zwracając uwagi na właściwą geometrię ramion czy skręcenie cięciwy.

Przygotowanie łuku do strzelania.